Hacettepe Universitesi Internet TV

Elektrik ve Elektronik Muhendisligi Bolumu
Ana Sayfa || Sistem Hakkında Açıklama ve Teknik Gereksinimler || Görüş / Öneri / Sorun için E-Posta || Introduction in English

Hacettepe Internet TV

Hacettepe Internet TV, bilgisayarınızdan canlı veya kaydedilmiş video yayınlarını izleyebilmenizi sağlayan WEB tabanlı hizmetimizdir. Bu sistem sayesinde uydu aracılığıyla ve Internet üzerinden alınan TV kanalları ile kampüslerde yapılan etkinliklerin canlı olarak izlenebilmesinin yanısıra, önceden kaydedilmiş ders, toplantı, konferans, konser, tanıtım filmi vb. görsel materyale de ulaşılabilmesi mümkündür. Sistem, üniversitemizin tüm birimleri tarafından kullanılmayı amaçlamaktadır.

Bu sistem, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlığı görevinde bulunan Prof.Dr. Selçuk GEÇİM'in öncülüğü ve koordinatörlüğü altında Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nce projelendirilip hayata geçirilmiş; 2005 yılında ise tüm üniversite çapına yaygınlaştırılmıştır.

Internet üzerinden video aktarımı yüksek bir band genişliği gerektirmektedir. Bu durum göz önüne alınarak, üniversitemizin dışarıya açılan Internet bağlantısını yüklememek amacıyla sistemimizin üniversitemiz kampüsleri dışından kullanımı bazı yerli içerik ve canlı yayınlar dışında kısıtlanmaktadır. Ancak, kampüsler dışından üniversitemizin PROXY sunucusunu kullananlar, bağlantı hızlarının izin verdiği oranda sitemizdeki tüm kaynaklara ulaşabilmektedirler.

Sistemimiz, kullanıcıların hızlı ve sorunsuz ulaşabilmesi amacıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın katkılarıyla Beytepe ve Sıhhiye kampüslerimizin ana ağ omurgalarına entegre edilmiştir. Ancak canlı uydu yayınlarının kodlama ve iletimi ile kaydedilmiş içeriğin yayına hazırlanması işlemleri Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü bünyesinde gerçekleşmektedir.

Teknik Gereksinimler

Sistem, bilgisayar kullanıcılarının çoğunlukla Microsoft Windows işletim sistemini kullandıkları göz önüne alınarak, bu işletim sistemi üzerinde herhangi bir harici program kurulumuna gerek kalmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem gereksinimi, Internet bağlantılı bir bilgisayar üzerinde çalışan Internet Explorer ve Windows Media Player yazılımlarından iberettir. Ancak kullanıcıların Internet Explorer'ın 6 ya da üzeri, Windows Media Player'ın da 9 veya üzeri sürümlerine sahip olmaları gerekmektedir. Pratik olarak, Windows XP ve sonrasında çıkan Microsoft işletim sistemleri doğal olarak bu şartları sağlamaktadır. Windows 2000 ve önceki işletim sistemlerini kullananlar, özellikle Windows Media Player programlarını Microsoft'un WEB sitesi üzerinden ücretsiz olarak güncelleyebilirler. Sistemimiz Internet Explorer tarayıcısı için optimize edilmiş olmasına rağmen, Windows Media Player yazılımı kurulu bir bilgisayarda Internet Explorer yerine Mozilla Firefox, Opera, vb. tarayıcıları kullanarak da yayınlar izlenebilmekte, ancak bazı kurulumlarda yayınların görüntülenmesinde bazı problemler gözlemlenebilmektedir.

Sistemimizi kullanmak için, donanım yönünden minimum Pentium III 550 ya da daha gelişkin bir işlemciye sahip, en az 64 MB bellekli ve video gösterimine uygun video kartına sahip bir bilgisayar gerekmektedir.

Hız Kontrolu (HÜ Kampüslerindeki Kullanıcılar İçin)

Bilgisayarınızın yapılan yayınları sorunsuz aldığından emin olmak istiyorsanız, ekranda canlı yayınlanan tv yayınlarından birini izlemekte iken görüntünün üstüne fare ile sağ tuşlayıp "Statistics" ("İstatistikler") maddesini seçip, çıkan pencerede "Advanced" ("Gelişmiş") bölümünü seçerek, orada yazan "Selected bit rate" ("Seçilen bit hızı") olarak 550 Kbps ya da daha yüksek bir rakam okumalısınız. Eğer üniversite kampüsleri içinden bağlanırken daha düşük bir rakamla karşılaşıyorsanız bağlantı hızınızda bir sorunun varlığını düşünebilirsiniz. Bu durumda, Windows Media Player ekranına sağ tuşlayıp "Options" ("Seçenekler") ekranına girip "Connection Speed" ("Bağlantı Hızı") başlığı altında bulunan "Choose Connection Speed" ("Bağlantı Hızı Seçimi") seçeneğini seçip, hız olarak "LAN (10 Mbps or more)" seçimini yapmalısınız. Bundan sonra tv yayınını yeniden başlatmanız gerekecektir. Belirtilen sorun devam ediyorsa bina ağ şebekenizde bir sorun olabilir.

Bağlantı Sorunları

Sistemimiz hızlı ve kesintisiz bir Internet bağlantısı gerektirmektedir. Üniversitemiz altyapısı bu koşulu en iyi şartlarda karşılasa da, kişisel bilgisayarınızda veya bağlı olduğunuz bina sistemindeki hatalar, erişiminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Karşılşılabilecek bazı sorunları şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Internet TV sayfası geliyor, ancak sayfanın sağ yarısında bulunması gereken Media Player ekranı yok: Bilgisayarınızda Windows Media Player yüklü değil veya sayfaya Internet Explorer ya da Mozilla Firefox dışında bir tarayıcı ile bakıyorsunuz.
  • Sayfa yüklendiğinde Windows Media Player görünüyor, ancak bomboş, tanıtım resmi çıkmıyor: Kullandığınız Windows Media Player eski sürüm veya sisteminizde gerekli "codec" yazılımları olmayabilir. Güncellenme gereklidir.
  • Özellikle canlı TV yayını kesik kesik geliyor ve kalitesi bozuk: (a) Bilgisayarınızın ağ erişim hızında sorunlar olabilir. Eğer aynı binadaki tüm bilgisayarlarda aynı sorun varsa lütfen binanızın ağ sorumlusuna danışın. (b) Bilgisayarınızda virüs, worm ya da spyware gibi bir zararlı olabilir. Bu, ağ erişiminizi zayıflatabilir. (c) Aynı anda yoğun başka bir "download" yapmakta olabilirsiniz. (d) Bilgisayarınız veya kullandığı işletim sistemi yetersiz olabilir. Güncellemeniz gerekebilir.
  • Windows Media Player'ın içinde "Opening media" ("Ortam açılıyor") yazıyor ve birşey göstermeden tekrar "Ready" ("Hazır") veya "Stopped" ("Durduruldu") durumuna dönüyor: (a) O an için sunucuda anlık aşırı yüklenme veya ağ tıkanıklığı (network congestion) oluşmuş olabilir. Aynı link'e tıklayarak 1-2 kez aralıklarla tekrar deneyin. (b) Bağlı bulunduğunuz ağda ya da bilgisayarınızda firewall olabilir ve bu erişimi engelleyebilir. Kişisel firewall kullanıyorsanız bunun ayarlarını kontrol edin. Ağ firewall'u için lütfen teknik yetkilisine danışın.
  • Ekranda "Bu siteye sadece üniversitemiz içinden erişilebilir" ibaresi çıkıyor: Bu mesajı aldığınızda üniversite içinde iseniz öncelikle bir PROXY sunucunun bilgisayarınızda tanımlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için Internet Explorer'da "Tools" ("Araçlar") menüsünden "Internet Options" ("Internet Seçenekleri") -> "Connections" ("Bağlantılar") -> "LAN Settings" ("LAN Ayarları") penceresine girip, burada bulunan üç kutucuğun da işaretlenmemiş olmasını sağlamalısınız. Eğer bu kısım normal ise bulunduğunız IP bloğu sistemde kısıtlanmış olabilir, lütfen tv@ee.hacettepe.edu.tr adresine durumunuzu ve yerinizi bildiriniz.

Kampüsler Dışından Bağlantılar

Sistemimiz üniversitemiz çalışanı ya da öğrencisi olmayanlara sınırlı band genişliği nedeniyle sınırlı hizmet vermektedir. Şu anda sistemimize dışarıdan bağlanan ziyaretçiler sadece üniversitemiz kaynaklı bazı video'lar ile kampüslerden kimi zaman yapılan canlı yayınları izleyebilmektedirler.

Ancak üniversitemizden e-posta hesabı almış olan kullanıcılarımız PROXY sunucumuzu kullanarak kampüsler içinden bağlananlarla aynı kaynaklara ulaşabilirler. Eğer 1024 Kbps'den daha hızlı bir bağlantınız yoksa yayınları düşük kalite ile de olsa izleyebilirsiniz. Bunu sağlamak için TV sayfasında bulunan Media Player ekranına sağ tuşlayıp "Options" ("Seçenekler") ekranına girip "Connection Speed" ("Bağlantı Hızı") başlığı altında bulunan "Choose Connection Speed" ("Bağlantı Hızı Seçimi") seçeneğini seçip, hız olarak "DSL/Cable (768 Kbps)" seçimini yapmalısınız. Bundan sonra tv yayınını yeniden başlatmanız gerekecektir. Eğer bağlantı hızınız 1 Mbps'ten fazla ise herhangi bir ayar yapmanıza gerek olmayacaktır.

Mevcut Yayınlar

Şu anda test amaçlı olarak Türksat uydusundan alınan 8 tv kanalı ile Internet üzerinden sistemimize uygun formatta yayın yapan haber ve eğitim içerikli 15 yerli ve yabancı kanal gerçek zamanlı olarak yayınlanmaktadır. Uydudan alınan yayınlar tarafımızdan kampüsler içi ağ erişim sistemi baz alınarak yüksek kalite ile kodlanmakta olup servis kalitesi ve sürekliliği çok yüksektir. Ancak, Internet üzerinden alınıp aktarılan yabancı kanalların açılma süresi, görüntü kalitesi ve sürekliliği, aramızdaki hat trafiğine, ilglili sunucuların yoğunluğuna ve diğer kontrolümüz dışındaki parametrelere bağlıdır.

Yabancı kaynaklı ders ve seminer içerikleri sadece örnek olması amacıyla ilgili üniversitelerin Internet servisleri kullanılarak alınmış, sistemimizde izlenebilmesi için formatı değiştirilerek yeniden kodlanmıştır.

Hacettepe Üniversitesi kaynaklı videolar, başta HÜ İletişim Fakültesi'nden ve üniversitemizin diğer birimlerinden tarafımıza ulaştırılan içeriklerden oluşmaktadır. Projemiz dahilinde 2008-2009 sonbahar dönemi başında Beytepe Yerleşkesi'nde bulunan iki büyük konferans salonuna uzaktan kontrollü robot kameralar yerleştirilmiştir. Bu dönemden başlayarak yetkililer tarafından arzu edilmesi durumunda bu salonlarda yapılan etkinlikler canlı yayınlanmakta ve kayda alınıp daha sonra izlenebilmek üzere sitemizdeki yerlerini almaktadırlar. Salon etkinliklerinin çok büyük bir kısmının amatör görüntü yönetmenliği öğrencilerimizin de destekleri ile yapılmaktadır.

Üniversitemiz kampüslerinde gerçekleştirilen açılış, toplantı, konser vb. etkinlikler de zaman zaman teknik ve idari şartlar elverdiği ölçüde sistemimiz üzerinden canlı olarak yayınlanmaktadır.

DİKKAT: Bu sitede sunulan görsel içerik Microsoft Windows Media Player yüklü bilgisayarlarda izlenebilir
© 2004-2018 Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü, Beytepe Yerleşkesi, Ankara